1235

Nye initiativer i 2011 - 2014 efter brugerundersøgelsen i Snekkersten Fodbold

SIF Nyheder
20. april 2011 - 08:50 af: Michael M. Nielsen



Spillere, trænere, ledere og forældre er ikke i tvivl. SIF Fodbold gør det godt. Vi leverer aktiviteter og ydelser, som giver stor tilfredshed blandt vore medlemmer og for de mindre spilleres vedkommende også deres forældre.

Det er den generelle konklusion i den første brugerundersøgelse nogensinde i SIF Fodbold.

Men de mange besvarelser og input bekræfter også at SIF Fodbold står overfor en række store udfordringer, hvis vi har et ønske om fortsat at udvikle os.

Bestyrelsen i SIF Fodbold var den 1. og 2. april samlet til et seminar for at udvikle en strategiplan for SIF Fodbold, som skal sikre en fælles retning for hvor vi skal hen på længere sigt. Den strategiplan for perioden 2011 - 2014, som bestyrelsen nåede frem til tager udgangspunkt i følgende temaer og slutmål:

Organisering:

  • Bestyrelsen primært kommer til at arbejde strategisk
  • En velfungerende organisation på alle niveauer

Faciliteter:

  • Samlende sociale faciliteter
  • Optimale sportslige faciliteter

Sportslige:

  • Et inspirerende og udviklende fodboldmiljø for bredden.
  • Et tiltrækkende talentudviklingsmiljø
  • Skabe et seriøst og attraktivt seniormiljø

Socialt:

  • Én klub
  • SIF for hele familien
  • SIF - det forpligtende fællesskab

Forretning:

  • Klubben drives på forretningsmæssige vilkår
  • SIF udvikler nye forretningsområder til gavn for medlemmerne

Henover årene 2011 - 2014 vil der nu blive igangsat en lang række initiativer, der skal være med til at drive processen frem mod de nævnte slutmål.

Den store motor - en fælles ny vision (kurs) for Snekkersten Fodbold, der kan styre forandringsarbejdet er: SIF Fodbold - Et fælles udfordrende og attraktivt fodboldmiljø

Undervejs har vi sagens natur et ønske om at kommunikere og involvere medlemmer, trænere, ledere og forældre i processen og de nye initiativer.

Sådan gjorde vi

Brugerundersøgelser bestod af i alt 10 spørgsmål, som skulle besvares af fire forskellige grupper: spillere, trænere, ledere og forældre. Vi har ikke noget billede af, hvor mange personer, som det i alt drejede sig om, men 203 svarede på hele undersøgelsen.

De der valgte at besvare, viste et stort engagement, idet der blev skrevet mange kommentarer og forslag til SIF-Fodbold i "fritekst-feltet" sidst i undersøgelsen.

Tak fordi du tog dig tid til at give os feedback på vores aktiviteter og ydelser - feedback som vil blive brugt, når SIF-Fodbold i den kommende tid begynder arbejdet med strategi og initiativer for perioden 2011 - 2014.

Venlige hilsner fra

Bestyrelsen, SIF - Fodbold.

0 kommentarer


Du skal være logget ind, for at skrive en kommentar