Lions Julelotteri hæfter
Fodboldafdelingen i Snekkersten har igen i år fået lavet en aftale med Lions i Helsingør, som gør at vi har fået mulighed for at hjælpe Lions med at sælge deres såkaldte julelotteri-hæfter.
Det er en god måde at give en hånd med i et humanitært arbejde, som ofte støtter marginaliserede grupper – og så også en mulighed for at tjene et beløb til et arrangement, stævne, udenlandstur etc. i eget regi.
Den mulighed greb vore piger i årgang 2005/2006 og pigerne solgte i alt 350 hæfter. Prisen for et sådant hæfte er kr. 20,- og pigerne modtager kr. 10,- - altså 50 procent – per solgt hæfte. Det gav 3500 til Lions og fordi pigerne var knald hamrende søde fik de 182 i drikkepenge hvorved der er røget 3682 direkte i holdkassen.
Super godt gået af vore piger i årgangen og Heine Stendahl Johansen, træner foreslår klart at man prøver at slå dette igen næste år, skulle man få den mulighed.